OHIO GENEALOGY EXPRESS

A Part of Genealogy Express
 

Welcome to
HANCOCK COUNTY, OHIO
History & Genealogy

Juries of Common Pleas Court

November Term, 1847 - St. of Ohio vs. Samuel HAMBLIN
Isaac BAKER, Samuel SPITLER, Resin RICKETS, Daniel CUSICK, Thomas GROVES, Samuel DeWESE, Henry LITCENBARGER, Hugh HUDSON, E. B. VAIL, Thomas RAY, Isaac WEISS, John RAUDABAUGH

November Term, 1847 - St. of Ohio vs. John MUSSER
Isaac BAKER, Isaac WEISS, John RAUDABAUGH, Resin RICKETS, Daniel CUSICK, Jonathan PARKER, Thomas GROVES, Samuel DeWESE, Henry LITCENBARGER, Hugh HUDSON, E. B. VAIL, Thomas RAY
November Term, 1847 - St. of Ohio vs. Aaron FISK;
St. of Ohio vs. Emanuel CARMICHAEL
William M. BUELL vs. William TANNE
Thomas KELLY vs. Henry P. WISEMAN
Henry JARBER, Supt. of Roads Eagle Twp. vs. John RICKETS
Joel BEARD vs. Michael MEESEMORE
St. of Ohio on complaint of Hester MOODY vs. Samuel B. MOOR

Isaac BAKER, Samuel SPITLER, Isaac WEISS, John RAUDABAUGH, Resin RICKETS, Daniel CUSICK, Thomas GROVES, Samuel DeWESE, Henry LITCENBARGER, Hugh HUDSON, E. B. VAIL, Jonathan PARKER

May Term, 1848 - Grand Jury
Elilah HASSON, Robert BARNHILL, Joseph HELMS, George SHAW, Sr., Eli SAMPSON, Conrad LINE, Isaac BURNER, William ECKLES, Baker HALES, Joshua SMITH, George FAHL, Christian WELTY, Michael ROLLER, Lower WALTER, John F. PERKY
May Term, 1848 - St. of Ohio vs. Jacob Twining
Thomas BUCKLEY, John H. JELLY, Jonhn BECK, Adam CRUMRINE, John F. FOX, John ASHENFELTER, Charles HENDERSON, Reuben BAKER, Andrew DUNCAN, John LYTLE, Richard WALL, Thomas KELLY
May Term, 1848 - St. of Ohio vs. Garrett TEATSWORTH
John W. WILLIAMS, Miller JOHNSON, Samuel HOWARD, David PETERS, George BIGGS, Charles VanHORN, Andrew WISEMAN, George W. STOUT, Joshua BALDWIN, Jacob TWINING, Joel HALES, Sr., William G. WOODRUFF
May Term, 1848 - 1848 - St. Of Ohio vs. Abraham SCHWAB
Thoms BUCKLEY, John H. JELLY, John BECK, Adam CRUMRINE, John H. FOX, John ASHEFELTER, Charles HENDERSON, Andrw DUNCAN, John LYTLE, Joel MARKLE, Joseph TWINING, David PETERS
May Term, 1848 - Jacob DETERS vs. Treat DEMMING
John H. JELLY, John BECK, Adam CRUMRINE, John H. FOX, John ASHENFELTER, Reuben BAKER. Andrw DUNCAN, John LYTLE, Albert RAMSEY, Thomas DeWESE, Thomas REES, Thomas BUCKLEY
May Term, 1848 - William HENDERSON vs. Seldon ISHAM
John H. JELLY, John BECK, Adam CRUMRINE, John H. FOX, John ASHENFELTER, Charles HENDERSON, Reuben BAKER, Andrew DUNCAN, Richard WALL, Charles THOMAS, Elihu DENNISON, Wm. MOREHEAD
May Term, 1848 - Philip DETER vs. Samuel HOWARD
Thomas BUCKLEY, John BECK, Adam CRUMINE, John F. FOX, John ASHENFELTER, Reuben BAKER, John LYTLE, Albert DUNCAN, John LYTLE, Richard WALL, Joel HALES, Sr.
May Term, 1848 - John McNEAL vs. George BOND
Thomas BUCKLEY, John H. JELLY, John BECK, Adam CRUMINE, John F. FOX, John ASHENFELTER, Charles HENDERSON, Reuben BAKER, Albert DUNCAN, John LYTLE, Richard WALL, Joel HALES, Sr.
July, 1848 - Grand Jury
Henry BURMAN, Peter WHETSTONE, John STROTHER, William BAKER, William MUSGROVE, Samuel SPITTLER, Benjamin MARSHALL, Jacob MILLER, Thomas H. COOK, Sanford F. DULIN, Jacob GROWL, John McKINLEY, Samuel HOWARD, John Morehead, Lower WALTERS.
July, 1848 8- John FRITCHER for the use of Hollis FISHER vs. Jesse W. DAVIDSON
William FOX, Samuel GORDON, Thomas DEWESE, George SEBASTIAN, Solomon RIPLEY, Henry SEBASTIAN, John LONGWITH, James BURNS, Caleb ROLLER, John LYTLE, Joseph TWINING, William PORTERFIELD, William MARVIN
July, 1848 - St. of Ohio vs. Frederick WALTER
Same jury except Conrad LINE replaced William PORTERFIELD
July, 1848 - William ZINN vs. Joseph WHITEMAN
Same jury through ROLLER; Conrad LINE, Belzar BEACH, Garret D. TEATSWORTH replaced LYTLE, TWINING & PORTERFIELD
July, 1848 - Hester Ann MYERS vs. Samuel PETERS
Same jury through ROLLER except William WELLS, Charles THOMAS, Abraham SCHOONOVER replaced last three jurors.
July, 1848 - Samuel PETERS & Ann PETERS, his wife vs. Adam MYERS
Same jury through ROLLER except William PORTERFIELD, William MARVIN, Joseph TWINING replaced last three jurors.
Sept., 1848
David DORSEY, Levi SAMPSON, Stepen LEE, David THOMPSON, Robert L. MARTIN, Isaac JONES, Benjamin CUMMINS, Samuel FISHER, Thomas McCAFFERTY, Philip BIGELOW, Albert RAMSEY, Ohio DALLY

William MARVIN, Cornelius POLSTON, Moses McNELLIE, John TREECE, Jacob CROMLEY, Matthias MARVIN, John ENGLEMAN, Eli PAXTON, Joel SPARKS, Mahlon MORRIS, Henry FOLK, John LYTLE


CLICK HERE to RETURN to
HANCOCK COUNTY, OHIO

CLICK HERE to RETURN to
OHIO GENEALOGY EXPRESS


FREE GENEALOGY RESEARCH is My MISSION
GENEALOGY EXPRESS
This Webpage has been created by Sharon Wick exclusively for Genealogy Express  2008
Submitters retain all copyrights